Smysluplné vzdělávání

Vzděláváte smysluplně, nebo si zaděláváte na malér?

Možná to znáte. Máte na starost vzdělávání ve firmě. Uděláte průzkum, objednáte nejlépe hodnocené školení, vyberete prostor a zajistíte občerstvení. Všichni si to odsedí, případně odklikají a je hotovo. Víte ale, jak to dopadne?

Nechceme ztrácet váš čas, a proto začneme malým experimentem. Souhlasíte? Pokud na všech 5 otázek odpovíte kladně, dál číst nemusíte a smysluplné vzdělávání máte v malíčku. Pokud ne, nikam neodcházejte, dočtěte článek až úplně do konce a odebírejte další díly tohoto seriálu. Připraveni?

 1. Mám a znám vzdělávací strategii své firmy
 2. Jsem v prostředí, kde rozvíjíme konstruktivní zpětnou vazbu
 3. Význam vzdělávání chápe vedení i všichni v mé organizaci
 4. Vybírám pečlivě lektory, typy školení a nové mentální modely
 5. Vím kdy, proč, co a jak správně učit

🎯 Je čas využít váš plný potenciál

Organizace, které v těchto 5 otázkách nemají jasno, často mrhají ve vzdělávání energií, časem i pěnězi. Na nejasných základech pouze přebírají existující školení a nevyužívají potenciál svého know-how naplno. Jakto? Protože pouze 10 % firem umí školit pro dlouhodobý a udržitelný užitek. Pokud mezi ně patříte, nezoufejte. Je tu pro vás smysluplné vzdělávání.

Co je to vlastně smysluplné vzdělávání?

V první řadě musíme upozornit, že se nejedná o prázdnou f rázi, nebo rychlou zkratku k úspěchu. Je to změna myšlení, která naučí celou organizaci postupovat a přemýšlet dynamicky, s ohledem na dnešní uspěchanou dobu. Stojí za ním spoustu práce a strategických změn, které se ale vyplatí. Smysluplné vzdělávání totiž představuje:

 • Klíčovou součást strategie organizace navázanou na obchod i marketing. (Práce se znalostmi a dovednostmi a reagování na trendy a novinky.)
 • Know-how, které vaši lidé opravdu uplatní a nezapomenou. (Schopnost využít poznání na maximum ve prospěch celé organizace v kontextu trhu.)
 • Rozvoj dlouhodobé vize a schopností vedení. (Adaptace změn, snižování rizik, zvyšování odolnosti společnosti.)
 • Posilování silných stránek a talentů napříč organizací. (Zaměření se na maximalizaci spokojenosti a předcházení vyhoření, či odchodu talentů.)
 • Budování chuti ke vzdělávání se navzájem v učících se týmech. (Využívání přirozených ambasadorů a učení na reálných příkladech.)
 • Konkurenční výhodu v boji o zákazníky (Vytváření pozice autority v oboru, zvyšování publicity, prostředí otevřené inovacím.)
 • Nástroj pro akvizici zaměstnanců a employer branding (Atraktivní komunikace firemní kultury a jasných požadavků.)

Vzdělávat se je přirozené, ale těžké ⏳

Když vás práce baví a naplňuje, přirozeně v ní chcete být co nejlepší. Učíte se za běhu, hledáte nejrůznější materiály, zlepšováky a možnosti. Stejně to mají vaši kolegové, zaměstnanci i vedení. Pokud tedy máte vzdělávání na starosti, je jedním z vašich úkolů fungovat jako prostředník mezi potřebami organizace a lidí uvnitř ní. Lidé uvnitř ale nejsou pouze zaměstnanci. Klíčové je proto ve vaší roli působit j ako oponent vedení, otevírat klíčová témata a nebát se je řešit.

Jak tedy začít? Už se stalo

V tomto článku si nedáváme ambice k vyřešení všech problémů, které kolem vzdělávání ve vaší organizaci můžete vnímat. Jak jsme již zmínili výše, je to běh na dlouhou trať. Pokud jste si ale položili otázky na začátku článku a máte chuť se dozvědět, jak dál, odebírejte tento seriál. Příště se totiž podrobně podíváme na 7 osvědčených taktik, jak smysluplně vzdělávat.

Vzdělávejte smysluplně i Vy! Stáhněte si e-book HRrrr do vzdělávání

Latest Articles

View All

7 osvědčených taktik, které promění vaši firmu v továrnu na know-how a inovace

Chcete, aby vaši zaměstnanci pouze absolvovali kurzy, nebo se komplexně rozvíjeli a vzdělávali? Odpověď asi tušíme. Proto vám přinášíme léty a výsledky prověřené metody, jak proměnit vzdělávání v domino efekt úspěchů.

October 18, 2021

Jak na strategii vzdělávání? 5 kroků k chytřejší organizaci

V minulém díle jsme si představili základní kameny na cestě k učící se organizaci. Jedním z nich bylo i sestavení vzdělávací strategie. Toto téma si zaslouží více než jen letmou zmínku, a proto pro vás máme rovnou celý článek s osvědčenými tipy a triky.

October 18, 2021

Reskilling je zamčená truhla plná zlata. Máte klíč?

Někde je tam máte. Mají zkušenosti, drive, sedí poctivě nad projekty, do práce dávají všechno a posouvají se mílovými kroky. Poslední dobou jim ale současná pozice začíná být malá, nebo padají do rutiny a začínají pokukovat po nějaké té nové pozici.

October 18, 2021